Letošnji katehetski simpozij je prvič po koronskem času potekal v živo v Gnidovčevem domu na Mirenskem Gradu (20.–22. februarja 2025) in v Domu sv. Jožefa v Celju (27. februarja–1. marca). Veseli smo bili ponovnega skupnega druženja, izmenjave izkušenj, pa čeprav včasih ne najbolj rožnatih, predvsem pa upanja, da na tej poti nismo sami in da Sveti Duh deluje tudi, ko se sami spotikamo ob svojo človeško nemoč.
Na simpoziju smo skupaj prepoznavali in odkrivali znamenja upanja v današnjem času, razmišljali ob Pismu Rimljanom in si kot bratje in sestre v katehetskem poslanstvu delili, kako živimo in širimo upanje, ki ga daje Kristus. Predavanja so letos pripravili David Kraner, Janez Žakelj in Slavko Rebec, delavnice pa so bile priložnost, da smo slišano poglobili in se utrdili v zaupanju.
Dr. David Kraner nas je spodbudil k razmisleku, da bi v konkretnosti prepoznavali sovražnike upanja, kamor sodijo vztrajno vzdrževanje struktur, zaviranje misijonarskega duha, umiranje cerkvenih skupnosti, predvsem pa ne prezrli vznikov znamenj, ki kažejo upanje za prihodnost: strategija prenove, sprejemanje inovacij, razločevanje kritik, prepoznavanje način vodenja, ki more biti dialoško. Poudaril je, kako pomembno je, da svoje oznanjevanje gradimo na molitvi, moči zakramentov in Božje besede. Z nami je bila tudi mag. Ana Rožman, ki nas je z razgibano dinamiko vabila v iskanje upanja znotraj naše življenjske situacije.
Prav iz slednje je izhajalo in k slednji je vodilo predavanje Pismo Rimljanom – pismo krščanskega upanja, ki ga je pripravil mag. Janez Žakelj. Ob pismu, iz katerega izhaja tudi geslo svetega leta, smo se ustavili ob pojmih greh, postava, opravičenje, krst, svoboda, zaupanje, potrpežljivost ter razmišljali, kako nas Božja beseda usmerja k upanju, ki edino daje mir in odrešenje. V skupinah smo pripravili tudi kateheze na temo upanja.
Sledilo je še predavanje msgr. Slavka Rebca z naslovom Zakramenti in življenje, v katerem nas je vodil v povezovanje zakramentov in naših vsakdanjih izbir, življenja. Poudaril je pomen razlaganja kretenj in simbolov pri posameznih zakramentih ter dobre priprave na prejem zakramenta kot osebnega stika z živim Bogom.
Simpozij smo sklenili s svetoletno pobožnostjo in prošnjo za naše katehetsko delo. Predavanjem lahko prisluhnete tudi v obliki zvočnega posnetka.